Discipline: Testování
Testování je disciplínou, která popisuje, jak efektivně získávat zpětnou vazbu o vytvářeném IS/ICT, a to prostřednictvím plánování, přípravy, provedení a vyhodnocování testů.
Relationships
Main Description

Testování hraje v procesu vývoje IS/ICT velmi důležitou roli, a to především proto, že umožňuje:

  • zajistit včasnou a častou zpětnou vazbu o tom, zda vyvíjený systém uspokojuje definované požadavky,
  • objektivně změřit pokrok obsažený v přírůstcích,
  • identifikovat nesrovnalosti a chyby řešení,
  • ověřit, zda provedené změny v již otestovaném řešení neovlivnily negativně jeho funkcionalitu.

Úlohy, které jsou do disciplíny Testování zahrnuty, následně vyjmenuji. Jedná se o Rozhodování o automatizaci testování, Plánování manuálních testů, Plánování automatizace testování, Příprava manuálních testů, Analýza a tvorba automatizovaných testů, Provedení manuálních testů, Správa automatizovaných testů a Sepsání zprávy o testování. Úlohy by mělý být  v různé míře prováděny téměř ve všech iteracích životního cyklu vývoje IS/ICT. V závislosti na frekvenci dodávání nových buildů je dokonce možné, aby v rámci jedné iterace proběhlo několik testovacích cyklů.

Testování může být v rámci procesu vývoje prováděno jak manuálně, tak automatizovaně Na menších projektech je preferováno testování manuální, a to z důvodu, že pro něj nejsou potřeba žádné speciální nástroje, což umožňuje šetřit náklady. Oproti tomu automatické testování vyžaduje obvykle vyšší znalosti testera či vývojáře, kteří vytvářejí a udržují testovací skript a samozřejmě musí být podporováno určitým nástrojem. Automatizované testování je ale pro řadu typů testů (např. výkonnostní a zátěžové) vhodnější, především díky své rychlosti, neúnavnosti a také i díky tomu, že šetří práci testera. Automatické testy bývají využívány především pro tzv. regresní testování, které ověřuje, že úpravy stávajících funkcí či přidávání funkcionality nové, nepříznivě neovlivní již dříve otestované částí vyvíjeného IS/ICT. [Faustová, 2009] [Regresní testy, 2011]

Postup úloh v metodice MMSP - Selenium je v podstatě shodný s MMSP. Plánování je ve vytvořené metodice doplněno o definici metrik a stanovení cílů testování. Automatizované testování rovněž musí být neustále spravováno. Podle schématu je testování v metodice MMSP - Selenium rozděleno na automatizované a manuální, přičemž od rozhodnutí o automatizaci testování je typ úloh rozdělený.

file:///C:/obrdp/Testov.jpg

Testování je iterativní a inkrementální disciplínou, která se řídí základním heslem „Testuj často a co nejdříve“. Základním cílem, který Testování sleduje, je eliminovat všechna rizika, nedostatky a chyby co nejdříve je to možné. Odkaz [MMSP, 2011]

Key Considerations

Testování metodiky MMSP - Selenium vychází z metodiky MMSP, Rozšíření MMSP o automatizované testování a metodiky ATLM - Selenium.